Zapisz się do Newslettera Newsletter

Aktualności

05.04.2019

KOWAL DLA STUDENTÓW FARMACJI

„Fight the fakes” to tytuł wydarzenia organizowanego przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. W jego ramach uczestnicy wysłuchali wykładu dr Michała Kaczmarskiego, Prezesa Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków na temat idei serializacji leków oraz założeń i procesu wdrożenia systemu weryfikacji autentyczności farmaceutyków.

Podczas wykładu dr Kaczmarski wskazał, że system weryfikacji autentyczności leków powstał, ponieważ rynek farmaceutyczny w ostatnich latach mierzy się z szybko rozwijającym się i niebezpiecznym zjawiskiem fałszowania produktów leczniczych. Doświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, iż zjawisko fałszowania nasila się z każdym rokiem. To, z jak niepokojącymi praktykami mamy do czynienia, pokazują dane przedstawione przez wspomnianą WHO. Wynika z nich, że nawet 1% leków sprzedawanych w krajach rozwiniętych może być podrabianych, a aż 50% leków sprzedawanych za pośrednictwem internetu jest sfałszowane. Obecnie najczęściej fałszowanymi produktami leczniczymi są farmaceutyki podawane w ramach innowacyjny kuracji poważnych chorób, tj. nowotwory, choroby serca, leki na cholesterol, zaburzenia psychiczne oraz infekcje. Podczas, gdy do niedawna najczęściej fałszowane były leki na potencję.

Prezes organizacji zaznaczył, że weryfikacja autentyczności farmaceutyków jest możliwa dzięki Systemowi PLMVS, który jest częścią europejskiego sytemu weryfikacji leków EMVS. To pierwszy projekt informatyczny, zakrojony na tak szeroką skalę w ochronie zdrowia. Unikalny w branży farmaceutycznej i pierwszy na tak wysokiej stopie informatyzacji w Europie.

Pliki:

ptfs_insta1.jpg
clipboard02_0.jpg
dsc_0148.jpg
_dsc_0125.jpg