Zapisz się do Newslettera Newsletter

Aktualności

23.05.2019

OZNACZENIA KODÓW GTIN/NTIN/PC NA OPAKOWANIACH PRODUKTÓW LECZNICZYCH

Zgodnie z wytycznymi GS1 konieczne jest utrzymanie tego samego numeru identyfikacyjnego GTIN/NTIN zarówno na opakowaniu oraz w kodzie 2D. Jeden produkt nie może być identyfikowany za pomocą dwóch różnych numerów identyfikacyjnych – niezależnie od tego, czy w kodzie EAN-13 był NTIN czy GTIN.

Ustawa Prawo farmaceutyczne narzuca obowiązek identyfikacji leków numerami w standardzie GS1 i każdy zarejestrowany lek musi taki numer posiadać, a podmiot odpowiedzialny nie ma uprawnień, aby ten numer zmienić samodzielnie bez wcześniejszego powiadomienia URPL. Symbolika kodu kreskowego jest w takim wypadku wtórna – to jedynie graficzne odzwierciedlenie numerów identyfikacyjnych i danych dodatkowych. Zawarcie dwóch różnych kodów na opakowaniu spowoduje, że farmaceuta w aptece/szpitalu może doświadczyć trudności z weryfikacją produktu leczniczego. Podczas skanowania produktu leczniczego w aptece następuje zarówno weryfikacja w systemie PLMVS oraz weryfikacja czy produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu. Jeżeli numer w kodzie 2D będzie inny niż w wykazie leków dopuszczonych do obrotu lek będzie widniał jako nieistniejący w tym wykazie.

Szczegóły dostępne na stronie: https://www.gs1pl.org/archiwum/745-dyrektywa-falszywkowa-co-warto-wiedziec

Informacja opublikowana przez URPL: http://www.urpl.gov.pl/pl/informacja-z-dnia-28-maja-2019-roku-w-sprawie-numer%C3%B3w-identyfikacyjnych-kod-eangtin-umieszczonych-na